Child Therapy

Analyses d’enfants

Your child…

…faces difficulties, he is distressed, has become aggressive or is sleeping badly. His/her school results have plummeted in a very short space of time, or you can no longer communicate with him/her, all reasons that may lead you to consider that he/her needs a therapist. It is normal for a child to change as he grows but not to go backward. For a long time, parents and relatives, cobbled together solutions, confusing what was educational and what was psychological phenomena or even the beginnings of mental illness.

Your child may not even understand what solutions could be provided for them because they have no idea that a solution even exists.
It is up to you to build this request to help her/him, with the help of a professional.

We tend to believe that a child does not have the resources to be involved in a therapy, but this is not true. We fundamentally forget that they have a broader symbolic register that involves play or activities comparable to dreaming, a world and an imagination of their own. As a parent, you are extremely worried, even overwhelmed, and you also need to talk about this situation. This is where we will start : by a meeting in which you will present the situation to me before having a session with your child.

We can achieve quite encouraging results in terms of symptoms, but sometimes as a practitioner I can detect psychological conflicts through the sessions that seem to me to call for further work. For these prophylactic and preventive reasons, I want to discuss the continuation or termination of the treatment in a consistent and concerted manner with the parents in the interest of the child.

. I would like to point out that I cannot work with a child remotely.
. Adolescents are a special case
that must be discussed very carefully before any treatment is started.

Jūsu bērns …

saskaras ar grūtībām, ir nomākts, kļuvis agresīvs vai slikti guļ. Ļoti īsā laika posmā ir strauji pasliktinājušies viņa/viņas rezultāti skolā vai arī jūs vairs nevarat ar viņu sazināties - visi šie iemesli var likt jums apsvērt, ka viņam/viņai ir nepieciešams terapeits. Tas ir normāli, ka bērns augot mainās, bet ne atgriežas atpakaļ. Ilgu laiku vecāki un radinieki, bīdot kopā risinājumus, sajauca to, kas bija audzināšanas un kas psiholoģiskas parādības vai pat psihiskas slimības pirmsākumi.

Jūsu bērns var pat nesaprast, kādus risinājumus viņam varētu piedāvāt, jo viņam nav ne jausmas, ka tāds risinājums vispār pastāv.

Tas ir jūsu ziņā, lai ar profesionāļa palīdzību izveidotu šo lūgumu, lai viņiem palīdzētu.

Mēs mēdzam uzskatīt, ka bērnam nav resursu, lai iesaistītos terapijā, taču tā nav taisnība. Mēs fundamentāli aizmirstam, ka viņiem ir plašāks simboliskais reģistrs, kas ietver rotaļas vai darbības, kas pielīdzināmas sapņiem, sava pasaule un iztēle. Jūs kā vecāks esat ārkārtīgi noraizējies, pat pārņemts, un arī jums ir jārunā par šo situāciju. Šajā gadījumā mēs sāksim ar interviju, kurā jūs iepazīstināsiet mani ar situāciju pirms bērna uzņemšanas.

Mēs varam sasniegt diezgan iepriecinošus rezultātus attiecībā uz simptomiem, taču dažkārt es kā praktizējošs ārsts sesiju laikā varu atklāt psiholoģiskus konfliktus, kas, man šķiet, prasa turpmāku darbu. Šo profilaktisko un preventīvo iemeslu dēļ es vēlos konsekventi un saskaņoti ar vecākiem bērna interesēs apspriest ārstēšanas turpināšanu vai pārtraukšanu.

Es mācos latviešu valodu no pragmatisma un cieņas pret jūsu kultūru un valsti. Tehniski, tā es centīšos pēc iespējas vairāk komunicēt ar jūsu bērnu. Taču citi elementi pagaidām būs jāveic angļu valodā.

. Vēlos norādīt, ka es nevaru strādāt ar bērnu attālināti.

. Pusaudži ir īpašs gadījums, kas ir ļoti rūpīgi jāapspriež pirms ārstēšanas uzsākšanas.

Votre enfant…

         …est en difficulté, angoissé, est devenu agressif ou dort mal. Ses résultats scolaires ont chuté en très peu de temps, ou vous n’arrivez plus à communiquer avec lui ; autant de raisons qui peuvent vous amener à envisager qu’il ait besoin d’une aide. Il est normal pour un enfant de changer à mesure qu’il grandit mais pas de régresser. Pendant longtemps les parents et leur entourage ont bricolé des solutions en confondant ce qui relevait de l’éducatif et ce qui relevait de phénomènes psychologiques voire de maladies mentales en devenir.

Votre enfant ne comprend peut-être pas lui-même quelles solutions pourraient lui être apportées car il n’a même pas idée qu’une solution existe. Cette demande d’aide vous pouvez la construire avec l’aide d’un professionnel.

Un a priori nous fait croire qu’un enfant n’a pas les ressources pour investir une thérapie mais cela est faux. Nous oublions fondamentalement qu’il a un registre symbolique plus large qui passe par le jeu ou des activités comparables au rêve, un monde et une imagination qui lui sont propres. En tant que parent, vous êtes extrêmement inquiet, voire dépassé et avez aussi besoin de parler de cette situation. C’est par là que nous commencerons : par un entretien dans lequel vous me présenterez la situation avant de recevoir votre enfant.

Nous pouvons arriver à des résultats tout à fait encourageant en termes de symptômes mais parfois en tant que praticien je peux détecter au travers des séances des conflits psychiques qui me semblent appeler une continuation du travail. Pour ces raisons, prophylactiques, préventives, je tiens à discuter de la poursuite ou de l’arrêt de la cure de façon conséquente et concertée avec les parents dans l’intérêt de l’enfant.

Je précise que : je ne peux pas travailler avec un enfant en distanciel.

Les adolescents sont un cas particulier dont il faut discuter très soigneusement avant tout démarrage d’un processus thérapeutique.